Italská semi-klasika si od svého vzniku v roce 2007 rychle vybudovala popularitu nejen mezi diváky. U závodníků boduje příjemnějším klimatem, než jaký zpravidla nabízí belgický březen. Navíc se dvousetkilometrový závod náramně hodí jezdcům, kteří ve středu  vyjedou vstříc etapám Tirrenna Adriatika. Prašné úseky na tom nic nemění. Zdeněk Štybar se už několik dní před závodem  nechal slyšet, jak se na Strade Bianche  moc těší. Ve finiši se utkal s Gregem Van Avermaetem a dlouhým spurtem si zajistil vcelku překvapivé prvenství, byť byl před startem počítán ke spolufavoritům společně s Fabianem Cancellarou, Sepem Vanmarckem, Alejandrem Valverdem a dalšími velkými jmény. Také Roman Kreuziger předvedl skvělý výkon, když dojel na 11. místě ve stejném čase s Fabianem Cancellarou.

Trojice Štybar – Van Avermaet – Valverde si v závěrečných kilometrech vytvořila více než minutový náskok na početnější skupinu soupeřů za Zdeněk Štybar.sebou. Společně atakovali metu posledního kilometru. Blížící se Vanmarcke je už nedokázal ohrozit. V uličkách cílové Sieny nastoupil nejprve Greg Van Avermaet rozhodnutý využít svou sílu v 16% stoupání. V nejtěžším úseku – několik set metrů před cílem – poodjel Zdeňku Štybarovi a definitivně zlomil odpor Alejandra Valverdeho. Zdeněk se však postupně dotahoval, chytře pošetřil síly na delší finiš a v cílové rovince si vybudoval dostatečný náskok, aby mohl poslední desítky metrů vypustit a slavit. Loňské pády jsou zapomenuty! Výpadek v tréninku a nucený odpočinek v závěru loňského roku Zdeňkovi zjevně prospěl.

Typická scenérie semi-klasiky Strade Bianche. Jsem samozřejmě hrozně šťastný. Co dělá tohle prvenství ještě sladší je skutečnost, že dnes ráno před startem mě Davide Bramati určil kapitánem týmu. Cítil jsem velkou zodpovědnost a jsem moc rád, že jsem dokázal tu poctu proměnit ve vítězství. Byl to velký závod. Mám v oblibě technické tratě se sérií výjezdů a sjezdů,“ řekl Zdeněk Štybar v cíli. Jako „bývalý“ cyklokrosař si Strade Bianche náležitě užil. „Své kolo jsem už mohl dokonale ovládat a na trati jsem se cítil ve svém živlu. Padesát kilometrů před cílem jsme jeli na čele se Saganem a Valverdem, ale to bylo příliš brzy! Počkali jsme a vytvořili skupinku osmi nebo devití lidí. Postupně došlo k selekci. Když jsme nakonec skončili ve trojici s Alejandro Valverdem a Gregem Van Avermaetem, měl jsem větší obavy z Valverdeho. V posledních pěti kilometrech ovšem Van Avermaet jel takové tempo, že z něho taky šel strach,“ přiznal Zdeněk Štybar.

Zdeněk Štybar v cíli Strade Bianche.„V posledním kilometru jel Van Avermaet za mým kolem. Jeho útok jsem čekal, jen jsem si nemyslel, že přijde tak brzy – už na začátku prudkého stoupání. Stanovil jsem si cíl na vrcholu toho kopce a vsadil všechny síly, abych Grega dohnal. Když se mi to podařilo, měl jsem ještě dost energie, abych ho minul. Když jsem vjel na Piazza del Campo, bylo to jako sen. Slunce vám svítí do tváře v tak krásném místě a před skvělými diváky a vy víte, že jste vítěz, protože už vás nikdo nedokáže dojet! Bylo to jako exploze radosti. Neuvěřitelný pocit,“ popsal Zdeněk Štybar závěrečné stovky metrů Strade Bianche.

Toto vítězství má pro mě jedinečnou cenu, protože jsem ho dosáhl po těžkém období, kdy jsem nemohl trénovat kvůli pádům na Eneco Tour a jediném cyklokrosovém závodě, který jsem v sezoně absolvoval. Za současnou kondicí jsem ušel dlouhou cestu a proto si prvenství na Strade Bianche mimořádně vážím. Věnuji ho své ženě Ine a rodině. Hodně mě po celou dobu podporovali,“ vzpomněl si Zdeněk v cíli na své blízké.

Ještě nejsem v úplně optimální formě. K ní by měl přispět etapový závod Tirreno Adriatico, který je důležitým krokem k dalšímu Zdeněk Štybar s trofejí. jednorázovému závodu Milan-Sanremo a následným klasikám v Belgii. Nejdřív si však chci užít dnešní vítězství! Když jsem se ve čtvrtek vrátil z Mallorky, každý si mohl prohlédnout moji fotku na twitteru. Potřeboval jsem zafixovat zubní náhrady, které mi lékaři usadili po pádu na Eneco Tour. Současné zubní náhrady se viklaly a v Itálii jsem musel vyhledat zubaře, který je nejprve vyjmul a potom znovu zasadil do úst. Měl jsem strach, že je během závodu ztratím. Jsem moc rád, že jsem za tím zubařem šel. Včera jsem netušil, že ty zuby budu dneska potřebovat na stupních vítězů,“ smál se Zdeněk zeširoka.

Výsledky Strade Bianche: 1. Zdeněk Štybar (Cze) Etixx – Quick-Step 5:22:13, 2. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team +2, 3. Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team +18, 4. Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo +46, 5. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team +56, 6. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli +59, 7. Rigoberto Uran (Kol) Etixx – Quick-Step +59, 8. Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing +1:02, 9. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida +1:03, 10. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha, 11. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo, 12. Angel Vicioso (Špa) Katusha, 13. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky, 14. Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step, 15. Samuel Sanchez (Špa) BMC Racing Team, 16. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini, 17. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge, 18. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team, 19. Fabian Cancellara (Švýc) Trek Factory Racing, 20. Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step – všichniu stejný čas +1:03.

-MS-   Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele a Tinkoff Sport