Ve středu dopoledne odhalí Christian Prudhomme v „Palais de Congrés“ v Paříži detaily všech etap příštího ročníku Tour de France. Mezi velká témata slavnostní události bude také patřit licence Astany a případná neúčast Vincenza Nibaliho na startu v Utrechtu, kde Tour zahájí časovkou na 13,7 km. „Nemohu se k licenci Astany vyjadřovat, dokud UCI nedokončí v této věci svou práci,“ říká Prudhomme v rozhovoru pro web CyclingNews. Šéf největšího závodu na světě vyjádřil určité pochopení pro aktivitu Olega Tiňkova – dostat na start všech tří Grand Tours nejlepší závodníky současnosti, ale na otázku možného zkrácení Tour odpověděl: „V žádném případě!“

V roce 2008 jednalo ASO na vlastní pěst a Astanu na Tour nepozvalo kvůli dopingu Alexandera Vinokurova z roku 2007. Jak se zachová ASO, pokud Astana licenci dostane? Může se situace z roku 2008 opakovat, přestože je nynější situace poněkud jiná, když Tour de France nebyla součástí tehdejší ProTour? „Je dobré, že se UCI snaží do případu vnést co nejvíce světla, ale skutečně zatím nemohu říct nic víc než to. Nejprve musí být celá záležitost dořešena,“ upozorňuje Prudhomme.

 „Pro mě je důležité, aby se velkých závodů účastnili velcí jezdci, ale to automaticky neznamená, že se musí jednat o Grand Tours. Chceme vidět ty nejlepší průběžně od počátku sezony až na její závěr. To je mnohem podstatnější než účast nejlepších na třech Grand Tours,“ říká šéf Tour. Jak se staví k inciativě UCI výrazně upravit kalendář závodů – od roku 2017? UCI se například snaží vyřešit termínovou kolizi Paris-Nice a Tirreno-Adriatico. „Je důležité, aby nejlepší závodili na největších závodech. V tomto směru je důležité, aby se závody stejné úrovně nekonaly souběžně,“ vyslovuje se vcelku jasně Prudhomme. „Nějaká jednání už v tomto konkrétním případě proběhla, ale nejpodstatnější věc vidím v tom, aby se lídři týmů potkávali na velkých závodech v průběhu celkého roku a nikoli jen na Grand Tours,“ znovu opakuje Prudhomme.

Oleg Tiňkov se svého plánu dostat „velkou čtyřku“ – Contadora, Nibaliho, Frooma a Quintanu – na všechny Grand Tours sezony 2015 sice již vzdal, ale do budoucna vidí stále svůj plán nadějně. V této souvislosti by rád cyklistům ulevil v závodním zatížení a zkrátil třítýdenní závody – například na délku 3000 km. „Na to existuje krátká odpověď. Je naprosto vyloučeno, aby se Tour de France zkrátila nebo její program redukoval,“ má jasno ředitel závodu Okolo Francie.

-Red-    Foto: archív